x
Breaking News
More () »

Newswest 9 | Midland, Texas | newswest9.com

Texas high school football playoffs: A look at UIL playoff brackets from 5A/6A

Here is a look at the Central Texas teams in the UIL football playoffs.

AUSTIN, Texas — Note: This article will update weekly. Check back on this story as the playoffs progress and get the latest high school football updates on kvue.com/hss or directly to your phone by downloading the KVUE App at kvue.com/app. 

For 1A-4A playoff picture, click here.

The Texas high school playoffs for football in divisions 5A and 6A start Dec 10. These teams started their seasons on Aug. 27, nearly one month before 5A and 6A squads, due to COVID-19 protocols.

The UIL State championships for football are scheduled to take place in January 2021.

RELATED: Texas high school football playoffs: A look at UIL playoff brackets from 1A-4A

Here is a look at the Central Texas teams in the playoffs: 

**Bolded team names represent the districts in the KVUE viewing area**

5A 

D1

Bi-District:

  • Seguin (runner up District 12) vs. Hendrickson (third District 11) – Hendrickson wins, 74-70.
  • Georgetown (runner up District 11) vs. Dripping Springs (third District 12) – Dripping Springs wins, 49-42
  • Cedar Park (winner District 11) vs. Veterans Memorial (fourth District 12) – Cedar Park wins, 72-20.
  • Canyon (winner District 12) vs. Pflugerville (fourth District 11) – Canyon wins, 20-17

Area: 

  • Canyon (winner District 12) vs. Paetow (third District 10) – Canyon wins (forfeit)
  • Hendrickson (third District 11) vs. Fort Bend (fourth District 10) – Fort Bend wins, 44-14. 
  • Cedar Park (winner District 11) vs. Foster (runner up District 10) – Cedar Park wins, 51-15.
  • Dripping Springs (third District 12) vs. Manvel (winner District 10) – Manvel wins, 38-21.

Regional semifinal: 

  • Cedar Park (winner District 11) vs. Canyon (winner District 12) – Cedar Park wins, 27-16.

Regional final: 

  • Cedar Park (winner District 11) vs. Manvel (winner District 10) – Cedar Park wins, 52-42.

State semifinals: 

  • Cedar Park (winner District 11) vs. Corpus Christi Veterans Memorial (winner District 15) – Cedar Park wins, 61-28.

State championship: 

  • Cedar Park (winner District 11) vs. Denton Ryan (winner District 5) – Denton Ryan wins, 59-14.

For a look at the UIL 5A D1 bracket, click here.

D2

Bi-District:

  • Rouse (winner District 13) vs. Northeast Early College (fourth District 14) – Rouse wins, 62-0
  • Liberty Hill (winner District 14) vs. Glenn (fourth District 13) – Liberty Hill wins, 51-0
  • McCallum (runner up District 14) vs. East View (third District 13) – East View wins, 49-14.
  • Brenham (runner up District 13) vs. Marble Falls (third District 14) – Marble Falls wins, 27-24

Area: 

  • Rouse (winner District 13) vs. Mercedes (runner up District 16) – Rouse wins, 57-28.
  • Liberty Hill (winner District 14) vs. Boerne Champion (runner up District 15) – Liberty Hill wins, 41-0.
  • East View (third District 13) vs. Alamo Heights (winner District 15) – East View wins, 48-14.
  • Marble Falls (third District 14) vs. Pioneer (winner District 16) – Pioneer wins, 54-47.

Regional semifinal: 

  • Liberty Hill (winner District 14) vs. Rouse (winner District 13) – Liberty Hill wins, 56-42.
  • East View (third District 13) vs. Pioneer (winner District 16) – Pioneer wins, 77-64. 

Regional final: 

  • Liberty Hill (winner District 14) vs. Pioneer (winner District 16) – Liberty Hill wins, 56-53.

State semifinals: 

  • Liberty Hill (winner District 14) vs. Crosby (runner up District 12) – Crosby wins, 62-61.

State championship: N/A

For a look at the UIL 5A D2 bracket, click here

6A 

D1

Bi-District:

  • Westlake (winner District 26) vs. Cedar Ridge (runner up District 25) – Westlake wins, 57-14.
  • Round Rock (winner District 25) vs. Lake Travis (runner up District 26) – Round Rock wins, 35-21.

Area: 

  • Westlake (winner District 26) vs. Smithson (runner up District 27) – Westlake wins, 62-3
  • Round Rock (winner District 25) vs. Cibolo Steele (winner District 27) – Cibolo Steele wins, 26-19 (OT)

Regional semifinal: 

  • Westlake (winner District 26) vs. Stevens (runner up District 29) – Westlake wins, 71-14.

Regional final: 

  • Westlake (winner District 26) vs. Cibolo Steele (winner District 27) – Westlake wins, 34-0.

State semifinals: 

  • Westlake (winner District 26) vs. North Shore (winner District 21) – Westlake wins, 24-21.

State championship: 

  • Westlake (winner District 26) vs. Southlake Carroll (winner District 4) – Westlake wins, 52-34.

For a look at the UIL 6A D1 bracket, click here.

D2

Bi-District:

  • Hays (third District 26) vs. Vista Ridge (fourth District 25) – Hays wins, 38-7
  • Vandegrift (third District 25) vs. Austin (fourth District 26) – Vandegrift wins, 45-24.

Area: 

  • Vandegrift (third District 25) vs. Judson (third District 27) – Vandegrift wins, 14-7.
  • Hays (third District 26) vs. Johnson (third District 28) – Hays wins, 35-31.

Regional semifinal: 

  • Hays (third District 26) vs. San Antonio Taft (runner up District 29) – Hays wins, 62-41.
  • Vandegrift (third District 25) vs. Brennan (winner District 29) – Vandegrift wins, 20-6.

Regional final: 

  • Hays (third District 26) vs. Vandegrift (third District 25)Hays wins, 38-10.

State semifinals: 

  • Hays (third District 26) vs. Katy (winner District 19) – Katy wins, 63-7

State championship: N/A

For a look at the UIL 6A D2 bracket, click here

LIVE SCORES: 

WATCH: TEXAS HIGH SCHOOL 2020 SEASON HIGHLIGHTS 

PEOPLE ARE ALSO READING: 

Texas school district pulls football team out of playoffs after player hit referee

Austin FC club surprises Austinites, buys their groceries at H-E-B

Liberty Hill coach Jeff Walker dies after years-long cancer fight